Królik nowozelandzki biały stanowi jedną z najpopularniejszych ras użytkowych. Zwierzęta te są albinotyczne, bardzo dobrze umięśnione i cechują się wczesną dojrzałością płciową. Sprawdź opis białego królika nowozelandzkiego i dowiedz się, jak przebiega hodowla tych zwierząt.
Królik nowozelandzki biały historia rasy
Królik nowozelandzki biały zaliczany jest do ras średnich. Został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, wskutek krzyżowania tamtejszych białych królików z olbrzymem belgijskim i zajęczakiem. American Rabbit Breeders Association uznało tę rasę w 1916 roku. Do Polski z kolei sprowadzone zostały po wojnie z Anglią i bez większych trudności przystosowały się do tutejszych warunków.
Opis białego królika nowozelandzkiego
Waga królików nowozelandzkich białych u zdrowych osobników dorosłych wynosi od 4,5 do 5,5 kg. Różni się ona zależnie od płci – samice są cięższe od samców. Jeśli chodzi o budowę ciała, to jest ona zwarta, równomiernie rozwinięta, mocno umięśniona. Przy walcowatym tułowiu osadzona jest nieduża głowa – u samców powinna być ona krótka, szeroka i o profilu lekko garbonosym, z kolei u samic jest delikatniejsza. Zwierzęta posiadają grube, mięsiste, silnie osadzone uszy o zaokrąglonych górnych końcach i długości od 10 cm do 11,5 cm. Skoki nowozelandzkich królików białych są silne, masywne i obficie owłosione, z kolei ogon krótki i przylegający do tułowia. Okrywa włosowa jest niezwykle gęsta, sprężysta i jedwabista. Białe króliki nowozelandzkie mają spokojny charakter, delikatne usposobienie i wykazują wysoką odporność na stres.
Opieka nad królikiem nowozelandzkim białym
Króliki tej rasy nie sprawiają żadnych szczególnych trudności w utrzymaniu i opiece. Mogą być hodowane w klatkach, w których znajdzie się kilka osobników w tym samym wieku. Ważne, by mogły się swobodnie poruszać, a temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się na poziomie 18–24 stopni Celsjusza. Należy zadbać o dobrą wentylację i niską wilgotność powietrza.
Szczepienia
Absolutnie niezbędne w przypadku królików nowozelandzkich białych są terminowe szczepienia:
- przeciw myksomatozie – pierwsze po 28 dniach, następnie po 4 miesiącach, a później co 6 miesięcy,
- przeciw wirusowej chorobie krwotocznej królików (VGBD) – pierwsze po 45 dniach, kolejne po 4 miesiącach, następnie co 6 miesięcy.
Karmienie
Królik nowozelandzki biały, niezależnie od wieku, potrzebuje swobodnego dostępu do paszy i wody. Szacuje się, że sięgają one po pożywienie nawet więcej niż 70 razy dziennie w małych porcjach, co sprzyja odpowiedniemu przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia. Zwierzęta potrzebują zbilansowanej paszy, co przekłada się na późniejszy delikatny smak mięsa i umiarkowaną zawartość tłuszczu. Ważne jest zróżnicowanie diety, zależnie od sezonu. Dieta letnia powinna obfitować w rośliny zielone – np. pokrzywy, koper, koniczynę, ale też być wzbogacona w banany, mieszanki zbożowe, warzywa czy zacier owsiany. Dieta zimowa natomiast powinna opierać się o mieszanki zbożowe dla królików, korzenie, siano, igły sosnowe i być wzbogacana owocami oraz warzywami. Poza tym królikom należy zapewnić poidła z czystą wodą.
Hodowla białych królików nowozelandzkich
Biały królik nowozelandzki jest rasą wcześnie dojrzewającą, co sprawia, że krycie samcami zalecane jest już od 5 miesiąca życia. Oczywiście wcześniej należy zadbać o niezbędne szczepienia. Ciąża trwa 28-32 dni, a z jednego miotu na świat przychodzi zwykle od 8 do 12 królików. Czy występują problemy w hodowli tej rasy? Choroby u królików nowozelandzkich białych nie są częste, niemniej czasem pojawiają się problemy w rozrodzie, spowodowane skłonnością do otyłości tej rasy. Z tego względu samica w aktywnym okresie rozrodczym powinna być szybko zapłodniona, co ogranicza ryzyko wystąpienia otyłości.