Mask Group 40@2x

W jaki sposób zapobiegać porażeniu poporodowemu u kóz?

W jaki sposób zapobiegać porażeniu poporodowemu u kóz?

Najczęściej słyszymy o porażeniu poporodowym u krów. Czy wiesz jednak, że może się ono pojawić również u kóz? Przyczyną są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu oraz niewystarczająca ilość wapnia w stosunku do jego zapotrzebowania, które znacznie zwiększa się podczas rozpoczęcia laktacji. Porażenie poporodowe nie daje wcześniej żadnych objawów i postępuje bardzo szybko. Na jakie symptomy zatem zwrócić uwagę i jak zadbać o profilaktykę, aby nie dopuścić do śmierci zwierzęcia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest wywołane porażenie poporodowe i jakie są jego objawy?

W czasie porodu poziom wapnia i fosforu we krwi ulega obniżeniu. Prowadzi to do porażenia lub drżenia i skurczów mięśni, zalegania, niewydolności krążenia i zaburzeń świadomości. Często kozy kładą się na boku z wygiętą szyją, oddech jest przyspieszony. Temperatura ciała wynosić może do 40 st. C. W związku z rozpoczęciem laktacji pojawia się nagłe i zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Jednocześnie nie ma możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości tego pierwiastka z paszą, a uwalnianie wapnia zmagazynowanego w kościach nie jest wystarczająco wydajne.

Przyczynami porażenia poporodowego u kóz są:

zbyt duża ilość wapnia w diecie przed porodem, np. pochodzącego z lucerny,
zahamowanie uwalniania wapnia z układu kostnego z powodu pobrania wapnia przewyższającego zapotrzebowanie,
pogorszenie mobilizacji wapnia z kości podczas nagłego zwiększenia zapotrzebowania na wapń po porodzie.

Skutki porażenia poporodowego

Porażenie poporodowe może mieć bardzo groźne następstwa. Powoduje m.in. problemy z układem pokarmowym czy kostno-stawowym. Do skutków schorzenia zaliczamy:

  • upadki,
  • przemieszczenie trawieńca,
  • zaburzenia związane z rozrodem,
  • zatrzymanie łożyska,
  • ketozę,
  • zapalenie wymienia i strzyków,
  • choroby racic,
  • złamania kości, zwichnięcia stawów,
  • zerwanie mięśni lub więzadeł.
  • W przyszłości powyższe problemy mogą powodować spadek wydajności i krótszy okres reprodukcyjny, co będzie przekładać się na gorszą produkcyjność.

    Zapobieganie

    Porażeniu poporodowemu można na szczęście zapobiegać. Kozy zasuszone powinny mieć zapewnioną dietę o niskiej zawartości wapnia. Poziom kationów sodu i potasu w dawce również powinien zostać zmniejszony. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze kozy są jak najlepiej przygotowane do porodu należy w wysokiej ciąży podawać im mieszankę uzupełniającą Dolmix M OK, która chroni przed wystąpieniem zaburzeń metabolicznych okresu okołoporodowego, m.in. porażenia poporodowego. Zawiera wysoki poziom magnezu, beta-karoten i cynk w postaci chelatu, dzięki czemu poprawia status zdrowotny zwierząt.

    W okresie okołowycieleniowym zaleca się podawanie mieszanki paszowej uzupełniającej Dolmix Rumen Activator. Skład oparty na cukrach, produktach mlecznych, melasie suszonej i żywych drożdżach umożliwia zwiększenie populacji bakterii sacharolitycznych, podnosząc tym samym poziom propionianów w żwaczu. Przyspiesza namnażanie mikroflory żwacza. Pobudza apetyt na początku laktacji oraz poprawia wykorzystanie składników pokarmowych. Porażenie poporodowe kóz stanowi poważny problem w hodowli, ponieważ może prowadzić do śmierci zwierzęcia bądź skutkować wieloma schorzeniami. Jeśli zaobserwujemy po porodzie, że koza leży, powinniśmy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii, aby podał zastrzyki zawierające leki z wapniem i fosforem. Kluczowym elementem profilaktyki jest odpowiednie przygotowanie kozy do porodu, przede wszystkim za pomocą prawidłowej diety i suplementacji preparatami Dolmix M OK oraz Dolmix Rumen Activator.