Mask Group 40@2x

Pielęgnacja i zapobieganie schorzeniom racic

Pielęgnacja i zapobieganie schorzeniom racic

Podstawowymi czynnikami pozwalającymi na uzyskanie zadowalających efektów produkcyjnych są higiena i zdrowotność bydła. Systematycznie prowadzona pielęgnacja umożliwia utrzymanie zwierząt w prawidłowej kondycji. Jednym z bardziej istotnych elementów gwarantujących zdrowie zwierząt jest pielęgnacja racic. W dzisiejszym artykule zebraliśmy kilka wskazówek, które pozwolą hodowcom zadbać o zdrowie racic swoich krów oraz podpowiadamy, w jaki sposób zapobiegać chorobom kończyn.

Odpowiednie warunki utrzymania

Bardzo istotną rolę w hodowli bydła odgrywa prawidłowa budowa kończyn, w tym odpowiedni kształt i proporcje racic. Ma to ogromne znaczenie ze względu na częste utrzymywanie zwierząt na podłożach betonowych, rusztowych, czy gumowych, które sprzyjają występowaniu kulawizn oraz zranień. W przypadku systemu utrzymania na głębokiej ściółce pojawia się ryzyko nadmiernego przyrostu tkanki rogowej. Zapobieganie dysfunkcjom kończyn ma podwójne znaczenie – z jednej strony zranienia racic są częstą przyczyną przedostania się do wymion patogenów, które rozwinęły się w związku z infekcją. Z drugiej, zła kondycja racic powoduje niechęć do poruszania się, a tym samym mniejszy pobór paszy i spadek mleczności. 

Regularna pielęgnacja

Intensywny przyrost tkanki rogowej racicy oraz brak możliwości jej ścierania powoduje charakterystyczne zawijanie się racic ku górze. Boczne, silnie wyrośnięte ściany puszki racic zawijają się ku wewnętrznej ich części. Długotrwałe zaniechanie pielęgnacji powoduje deformację racic oraz przyczynia się do nieprawidłowej postawy kończyn w wyniku np. zapalenia ścięgien lub zwyrodnienia stawów. Zaniedbania w utrzymaniu higieny bydła często powodują pęknięcie skóry w szparze międzyracicznej, co zwiększa ryzyko występowania groźnych infekcji ropnych. Do diety krów o wysokiej wydajności mlecznej i mających problemy z kończynami proponujemy włączenie mieszanki uzupełniającej Dolmix BM lactan. Preparat dzięki dodatkowi biotyny działającej  synergicznie z witaminą E,  selenem chronionym oraz cynkiem poprawia stan komórek rogu racicowego, a zawartość siarki sprawia, że mieszanka wpływa korzystnie również na skórę i sierść. 

Korekcja racic

Korekcja to zabieg przywracający wyrośniętym racicom prawidłowy kształt. Stan racic powinien być kontrolowany przynajmniej raz w miesiącu. U cieląt korekcja racic jest szczególnie istotna, gdyż w początkowym okresie życia intensywnie formuje się postawa kończyn. Technika wykonania korekcji polega na wstępnym oczyszczaniu, a następnie wycięciu za pomocą dłuta i cęgów nadmiernie wyrośniętych części kruchego rogu. Kolejnym etapem jest usunięcie kleszczami kowalskimi fragmentów ściany racic, a następnie wyrównanie nożem brzegów. Jeśli pojawiła się infekcja, należy pozbyć się tkanki ze zmianami patologicznymi, a następnie zdezynfekować powierzchnię. Po tych czynnościach krawędzie wyrównuje się tarnikiem. W trakcie korekcji należy zwracać uwagę, aby racice równomiernie podpierały kończynę.

Profilaktyka

Schorzenia racic stanowią poważny problem w chowie bydła i są przyczyną 90% kulawizn. Pielęgnacja racic polega na utrzymywaniu ich w czystości, zabezpieczaniu przed nadmiernym zawilgoceniem i rozmiękczeniem. Regularne obserwacje zwierząt pozwalają zauważyć ewentualne problemy z racicami na wczesnym etapie. Ważne jest sprawdzanie, czy nie występują nieprawidłowości w chodzie. Nie można zapominać o stosowaniu mieszanek uzupełniających, których składniki poprawiają stan skóry, racic i eliminują problemy z kończynami, tj. Dolmix BM lactan. Warunki, w których przebywa bydło, mają wpływ na zdrowie racic. Suche i czyste podłoże oraz zapobieganie nadmiernemu zanieczyszczeniu są ważne dla utrzymania zdrowych racic. W tym celu warto sięgnąć po preparat DiatoFos B, który przyczynia się do ograniczenia problemów skórnych oraz chroni racice przed zakażeniem. Zawarta w nim ziemia okrzemkowa w formie amorficznej – główny składnik mieszanki – jest bogatym źródłem naturalnego, przyswajalnego krzemu, który pozytywnie wpływa na stan skóry, sierści, racic oraz pomaga organizmowi pozbyć się toksyn.