Biegunka u krowy to jeden z częstych problemów występujących w hodowlach. Dolegliwość może stanowić poważny problem zarówno dla wyników odchowu, jak i być bezpośrednim zagrożeniem dla życia zwierząt. Ważna jest szybka reakcja i zastosowanie odpowiednio dobranego leczenia. Tematem dzisiejszego artykułu jest ostra biegunka u krów – przyczyny, objawy, leczenie.
Biegunka u krowy – najczęstsze przyczyny wystąpienia dolegliwości
Powody wystąpienia biegunki u krów mogą być różne. Dolegliwość może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne i funkcjonalne. Określenie powodu pojawienia się biegunki jest istotne ze względu na wprowadzenie odpowiednio dobranego leczenia. Warto również podkreślić, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a objawem poważniejszego problemu.
Biegunka u krowy a sposób żywienia
Biegunka u krów często pojawia się w wyniku niewłaściwie dobranej paszy. Dolegliwość nieraz towarzyszy chwili zmiany rodzaju podawanej paszy przy pominięciu okresu przejściowego. Zarówno zmianę paszy na nową, jak i przejście z trawy na siano powinno się wprowadzać stopniowo, aby uchronić zwierzę przed zaburzeniami pokarmowymi. Również niektóre pasze, między innymi słoma owsiana działają rozwalniająco. Powodem wystąpienia biegunki może być także zatrucie, spowodowane zjedzeniem niejadalnej rośliny czy owada. Kolejną przyczyną biegunek może być wynik tzw. fermentacji w żołądku, gdy krowa napije się zbyt zimnej wody lub zje zamarzniętą trawę.
Czynniki funkcjonalne
Krowy to wyjątkowo wrażliwe zwierzęta. Biegunka może wystąpić również na skutek stresu wywołanego np. zmianą otoczenia, zbyt małą ilością miejsca w oborze czy surowym traktowaniem. Czynniki funkcjonalne są bardzo częstą przyczyną dolegliwości.
Ostra biegunka u krowy – wirusowa i bakteryjna
Inną przyczyną biegunek mogą być choroby zakaźne wywołane przez wirusy. Biegunka o podłożu wirusowym rozprzestrzenia się stopniowo pośród bydła przebywającego razem, przez co jest najtrudniejsza do zwalczenia. Najwięcej drobnoustrojów znajduje się w odchodach zakażonych zwierząt, dlatego dbałość o higienę odgrywa kluczową rolę. Doświadczeni hodowcy zalecają stosowanie ochraniaczy na buty, aby nie przenosić wirusów. Troska o higienę pozwoli także ustrzec się przed pojawieniem się chorób bakteryjnych. Ich podłożem są często niewłaściwie umyte poidła i smoczki dla cieląt. Bakteryjna biegunka najczęściej dotyczy młodych osobników i wiąże się z niewłaściwą techniką pojenia.
Biegunka u krów – leczenie
Biegunka u krów może stanowić poważny problem i wymaga odpowiednio szybkiej reakcji, by nie doprowadzić do odwodnienia i osłabienia zwierząt. Przede wszystkim wskazana jest konsultacja z lekarzem weterynarii i wprowadzenie odpowiednio dobranego leczenia. W sprzedaży dostępne są preparaty, które mogą wspomóc szybkie zwalczenie choroby. Preparat Dolvetax reguluje funkcje przewodu pokarmowego i zapobiega biegunkom. Zawiera w swoim składzie ekstrakt z ziół i tanin, które stabilizują fizjologiczne czynności trawienne, działając ściągająco i osłaniająco. Podanie go zwierzętom wyraźnie normalizuje procesy trawienia. Zawarte w mieszance składniki pobudzają wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz enzymów trawiących białka, co z kolei sprzyja naturalnemu niszczeniu pierwotniaków i bakterii w żołądku oraz dwunastnicy.
Przede wszystkim warto pamiętać, że choć biegunka jest problemem powszechnym w hodowli bydła, to pod żadnym pozorem nie wolno jej lekceważyć.