Mask Group 40@2x

Na czym polega ekologiczna hodowla kur?

Na czym polega ekologiczna hodowla kur?

Gospodarstwa zajmujące się produkcją jaj kurzych oraz mięsa drobiowego coraz częściej decydują się na chów ekologiczny. Spowodowane to jest między innymi rosnącymi oczekiwaniami odbiorców co do jakości oraz walorów smakowych kupowanego asortymentu, a także popularyzacją ekologizacji w rolnictwie. Obecnie, zarówno w przypadku mięsa, jak i jaj, klienci chętniej decydują się na produkty pochodzące z hodowli eko drobiu, w których dba się o dobrostan zwierząt, a hasła takie jak wolny wybieg czy mięso bez antybiotyków, działają na konsumentów jak magnes. Podpowiadamy, na czym polega hodowla kur prowadzona zgodnie z zasadami ekologii i jak podejść do tego tematu – zapraszamy do lektury!

Ekologiczna hodowla drobiu – najważniejsze zasady

Choć mogłoby się wydawać, że do założenia ekologicznej zagrody z kurami wystarczy jedynie odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie z wybiegiem, to kwestia ta okazuje się znacznie bardziej złożona i podlega ścisłym przepisom. Jeżeli produkowane mięso oraz jaja nie będą przeznaczone na użytek własny, a do sprzedaży, to konieczne będzie uzyskanie certyfikatu potwierdzającego, że dane gospodarstwo oferuje eko drób hodowlany. Regulacje prawne dotyczące tego aspektu zdefiniowano w Ustawie z dnia 25 czerwca 2009 roku o rolnictwie ekologicznym (Dz.U. Nr 116, poz. 975). Zasadniczo ekologiczny drób hodowlany powinien mieć zapewnione optymalne warunki do życia i rozwijania się, a ogólny dobrostan i spełnienie zasad zapewnić mają między innymi:

  • położenie gospodarstwa z dala od stref przemysłowych czy innych miejsc, w których obecność zanieczyszczeń w wodzie, powietrzu i glebie przekracza dopuszczalne normy,
  • zadawanie wysokiej jakości eko pasz własnej produkcji (lub zakupionych, ale w ilości nie większej niż 20% zapotrzebowania), z dodatkami witaminowymi oraz mineralnymi naturalnego pochodzenia. Tutaj sprawdzą się uniwersalne mieszanki,  takie jak Dolmix D RE, przeznaczone dla wszystkich gatunków drobiu utrzymywanego w chowie przydomowym. Dzięki niemu uzupełnisz o niezbędne minerały dietę swoich kur żywionych tradycyjnymi metodami.
  • pomieszczenia przystosowane do potrzeb eko drobiu hodowlanego, w których zastosowane będą: odpowiednie oświetlenie, wentylacja oraz optymalna temperatura powietrza przez cały rok,
  • stały dostęp do poideł i karmideł, a także do wybiegu poza kurnikiem i grzebaliska,
  • uwzględnienie zasad dotyczących maksymalnej obsady drobiu hodowlanego – na 1 m2 maksymalnie 6 sztuk kur niosek lub 10 sztuk brojlerów, do tego 18 cm grzędy i cztery metry kwadratowe wybiegu na jedną kurę,
  • stosowanie wyłącznie dopuszczalnych zabiegów hodowlanych (np. kapłonowanie w wieku 10-12 tygodni).

Zasad koniecznych do wdrożenia oraz przestrzegania przez gospodarstwa ekologiczne jest oczywiście znacznie więcej. Z tego powodu, decydując się na opcję, jaką jest eko drób hodowlany, należy dobrze zapoznać się z wymogami przekazanymi przez jednostkę certyfikującą.

Ekologiczny drób hodowlany – dobór kur i rozmnażanie

Wśród wielu zasad i rekomendacji obowiązujących gospodarstwa ekologiczne nastawione na chów kur niosek lub brojlerów mięsnych, znajdują się również te, dotyczące doboru obsady oraz rozmnażania eko drobiu hodowlanego. W tym przypadku nie sprawdzą się gatunki, które wykorzystywane są w wysokowydajnej produkcji, ponieważ wymagają one stosowania pożywienia czy środków farmakologicznych niedopuszczalnych w gospodarstwach eko. W przypadku kur najlepszą opcją będą rasy rodzime, które dobrze czują się i rozwijają w zapewnionych naturalnych warunkach, co przekłada się bezpośrednio na efektywność produkcji. Wśród najchętniej wybieranych znajdują się ogólnoużytkowe zielononóżki i żółtonóżki kuropatwiane, a także kury rasy Sussex czy karmazyny. Na rynku znaleźć można również zagraniczne mieszańce mięsne przeznaczone do eko chowu, które w porównaniu ze zwykłym brojlerem rosną wolniej. To zaś wpływa na jakość pozyskiwanego surowca, a także sprawia, że kurczętom nie dokuczają typowe dolegliwości powodowane szybkim przyrostem masy. W okresie odchowu podawaj Dolmix DK, który uzupełni pasze gospodarskie o niezbędne składniki odżywcze i pozwoli na wyhodowanie wyrównanego stada. Zawarte w mieszance składniki zapewniają prawidłowy rozwój i szybkie tempo wzrostu ptaków, natomiast Witamina C, otoczkowany maślan sodu oraz prebiotyki podnoszą odporność kur. Jeżeli zaś chodzi o rozmnażanie, to kładzie się nacisk na samowystarczalność gospodarstwa ekologicznego i zamknięty obieg, choć dopuszcza się zakup drobiu hodowlanego, na przykład z wylęgarni lub hodowli konwencjonalnej, jeżeli w danym momencie nie ma alternatywy w postaci zakupu ptactwa z innego gospodarstwa ekologicznego.

Dobrostan zwierząt na pierwszym miejscu

Ekologiczny chów drobiu cieszy się coraz większą popularnością wśród hodowców. Zapewnienie kurom wysokiego dobrostanu, poprzez możliwość przejawiania naturalnych zachowań w przydomowym systemie utrzymania, ma bezpośredni wpływ na wartość pozyskiwanych produktów. Dla konsumentów liczy się jakość ekologicznego mięsa drobiowego lub ekologicznych jaj, które stają się atrakcyjniejsze od produktów pozyskiwanych w hodowlach wielkotowarowych .Jeżeli ukierunkujesz swoją hodowlę na produkcję jaj, nie zapomnij o dostarczeniu ptakom niezbędnych substancji mineralo-witaminowych  poprzez podawanie im mieszanki uzupełniającej Dolmix DN RE. Zawiera ona muszle ostryg jako jedno ze źródeł wapnia, które powodują dobre wykształcenie i twardość skorup jaj. Dolmix DN RE podnosi wydajność nieśną, intensyfikuje zabarwienie żółtek, zapobiega wystąpieniu stanów niedoborowych i korzystnie wpływa na ogólną kondycję ptaków. Jeśli zaś zdecydujesz się na użytkowanie kur w kierunku mięsnym, pamiętaj o suplementacji diety niezbędnymi witaminami. Podawaj rozpuszczoną w wodzie mieszankę uzupełniającą Dolmix DB drink, która zapobiega niedoborom i poprawia efekty produkcyjne.