Zabiegi pielęgnacyjne zębów są bardzo ważnym elementem pielęgnacji alpak. Zaniedbanie uzębienia może powodować rozwój wad zgryzu i gorsze pobieranie paszy, a co za tym idzie utratę masy ciała i zmniejszenie wyników produkcyjnych. W poniższym artykule zamieściliśmy wskazówki, które ułatwią Wam zapobieganie najczęstszym chorobom zębów u alpak.
Jak wygląda uzębienie alpaki?
Alpaki są roślinożercami i zwierzętami pastwiskowymi. Posiadają trzykomorowy żołądek. Ich zęby są doskonale przystosowane do tego sposobu odżywiania. Uzębienie dorosłego osobnika w wieku pięciu lat składa się z 34 zębów stałych, natomiast młode posiadają 22 zęby mleczne. Siekacze występują jedynie w żuchwie, w szczęce zostały zredukowane do płytki zębowej. Rosną przez całe życie, stąd może występować konieczność korekcji. Charakterystyczną cechą alpak jest ząb przedkłowy wykorzystywany do skutecznego rozdrabniania twardego materiału roślinnego, np. gałązek.
Kiedy zęby alpaki wymagają korekcji?
Istnieje kilka wskazań do korekcji zębów alpaki:
Erozja szkliwa
Kolejną chorobą jest erozja szkliwa. Ulega ono stopniowemu ścieraniu, przez co zęby stają się nadwrażliwe, a ich struktura zostaje osłabiona. Przyczyną mogą być nieprawidłowa dieta, zbyt twarde pożywienie lub niedobory fluoru. W leczeniu pomaga zastosowanie pasty bądź żelu z fluorem wzmacniającym szkliwo i znoszącym nadwrażliwość. Bardzo ważne są działania profilaktyczne polegające na uzupełnianiu diety w wapń i fosfor za pomocą mieszanki paszowej uzupełniającej Dolmix Alpaka. Pierwiastki te stanowią główny budulec i odpowiadają za wytrzymałość szkliwa. Dolmix Alpaka zawiera najwyższej jakości witaminy i składniki mineralne, łatwo przyswajalne w przewodzie pokarmowym alpak. Zastosowanie w mieszance form chelatowych pozwala osiągnąć najwyższy stopień wchłaniania mikroelementów tj. cynk, mangan, miedź.
Próchnica zębów
Alpaki cierpią również na próchnicę. Bakterie i kwasy działające w jamie ustnej prowadzą wówczas do rozkładu zębów. Powoduje to silny ból, problemy z jedzeniem, a ostatecznie wypadanie zębów. Bakterie wraz z krwią mogą przedostawać się do różnych narządów, takich jak nerki czy serce. Leczenie polega na oczyszczaniu jamy ustnej, usunięciu chorych zębów, a czasem podawaniu antybiotyków. Zapobiegać można stosując pasty z fluorem oraz wspomnianą wyżej mieszankę Dolmix Alpaka, która poza odpowiednimi proporcjami wapnia i fosforu zawiera organiczny selen i miedź, zwiększające odporność organizmu na patogeny, również te mogące atakować jamę ustną bądź wydłużać gojenie.
Uzębienie alpaki powinno być sprawdzane przynajmniej raz w roku przez lekarza weterynarii, który zadecyduje o konieczności korekcji leczniczej lub profilaktycznej. Kiedy zauważymy u naszego zwierzęcia objawy choroby zębów, takie jak niechęć do jedzenia, trudności w spożywaniu pokarmu czy utratę apetytu leczenie należy wdrożyć jak najszybciej.