Mask Group 40@2x

Jak zadbać o rozwój i funkcjonalność mięśni u konia?

Jak zadbać o rozwój i funkcjonalność mięśni u konia?

Na odpowiednie ukształtowanie aparatu ruchu ma wpływ przede wszystkim właściwie dopasowany trening oraz dieta, uwzględniająca potrzeby rosnących młodych koni. Ogólna kondycja i stan zdrowia zwierząt przekładają się bezpośrednio na rozwój kośćca i mięśni. Aby móc prawidłowo pracować z koniem oraz odpowiadać na jego potrzeby żywieniowe, musimy zdawać sobie sprawę, z jakimi wyzwaniami będziemy się mierzyć na poszczególnych etapach jego wzrostu.

Wsparcie układu kostnego młodych koni

U każdego zwierzęcia dojrzewanie może przebiegać nieco inaczej, dlatego bardzo ważne jest dostosowanie treningu i sposobu odżywiania do indywidualnych predyspozycji osobnika. Należy pamiętać o dostarczaniu niezbędnych substancji odżywczych, na które wzrasta zapotrzebowanie w fazie intensywnego wzrostu. Szkielet konia rozwija się aż do 6. roku życia i przez cały ten czas potrzebuje wsparcia. Na wszelkiego rodzaju urazy i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narażone są przede wszystkim stawy, niewykształcone jeszcze właściwie u młodego organizmu. Podając HORSEMIX ARTHROFOS, zawierającym.in.glukozaminę i chondroitynę,zapewnisz prawidłowe odżywienie chrząstek stawowych Twojego konia. Preparat ten ma w składzie również Witaminy E, C oraz selen , które zwiększają ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników. Witamina D3 wspiera rozwój całego układu kostnego, a  MSM w połączeniu z mikroelementami, takimi jak miedź, mangan i cynk, zapewnia właściwe odżywienie stawów oraz przyspiesza regenerację tkanki chrzęstnej. Naturalnych substancje pochodzące z ekstraktów z boswelli, kurkumy i pokrzywy dodatkowo wspomagają ruchliwość stawów.

Kiedy zacząć pracę z koniem?

Pierwsze treningi najlepiej rozpocząć już z bardzo młodymi końmi, poniżej drugiego roku życia. Powinniśmy jak najszybciej oswoić źrebię z czynnościami pielęgnacyjnymi, takimi jak czyszczenie kopyt i czesanie, a także nauczyć je posłuszeństwa wobec człowieka. Na tym etapie nie należy jeszcze poddawać konia ćwiczeniom pod siodłem. Postawmy na zabawę – dzięki ćwiczeniom, które są rytmiczne i nie obciążają stawów, rozwiniemy muskulaturę młodego konia. W pierwszych latach życia kształtujemy nawyki żywieniowe zwierzęcia, dlatego największą uwagę zwróćmy w tym momencie na jakość podawanego pokarmu. Istotna jest również suplementacja paszy, aby nie doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów składników pokarmowych. HORSEMIX COLT to kompleksowy preparat, zaopatrujący organizm źrebięcia w makro- i mikroelementy oraz witaminy niezbędne w fazie wzrostu. Jego regularne stosowanie przyczynia się do prawidłowego i harmonijnego rozwoju oraz do utrzymania odpowiedniej kondycji. Obecność beta glukanów dodatkowo wzmacnia odporność młodych koni.

Treningi z młodym koniem

Koń zaczyna być ujeżdżany w wieku 3-4 lat, jednak ze względu na jego dość nieprzewidywalne zachowanie w tym czasie szkolić go mogą tylko doświadczeni jeźdźcy. Pierwsze siodłanie jest dużym stresem dla konia, daj mu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Czasem zdarza się, że dobrze rokujący młody koń, nagle zaczyna być krnąbrny. Może być to wynikiem zbyt forsującego treningu, który jest nieadekwatny do rozwoju psychicznego i fizycznego konia. Zachowaj rozsądek w szkoleniu młodego zwierzęcia, aby uniknąć jego zniechęcenia. Między ćwiczeniami rób dłuższe przerwy, aby koń mógł odpocząć. Podczas pierwszych prób lonżowania staraj się nie przeforsować konia. Powoli i w spokoju opanowujcie nowe komendy. Początkowa praca z koniem wymaga czasu i cierpliwości. Zadbaj o regenerację tkanki mięśniowej po treningu przy pomocy preparatu HORSEMIX MUSCLE. Dzięki zawartości HMB (pochodna leucyny) oraz wysokiemu poziomowi aminokwasów egzogennych, widocznie wspomaga on rozwój i funkcjonowanie mięśni oraz zwiększa ogólną kondycję. Zawarta w mieszance witamina C, oprócz działania antyoksydacyjnego, chroni mięśnie oraz pomaga zwalczać stres, a Witamina E i selen jako naturalne przeciwutleniacze, zmniejszają ilość wolnych rodników powstających po wysiłku. Spirulina oraz ekstrakt z kozieradki wspomagają układ mięśniowy oraz kostno-stawowy, a także wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Harmonijny  rozwój młodego organizmu

Miej na uwadze, że układ kostno-mięśniowy konia wymaga wsparcia nawet po osiągnięciu dojrzałości. Kontynuuj podawanie preparatów poprawiających jego ogólną kondycję fizyczną. Zadbaj o regenerację konia po treningu, poprzez odpowiednie odżywienie i nawodnienie. Dawkę łatwo przyswajalnej energii w postaci glukozy oraz potrzebną po wysiłku witaminę C dostarczysz podając ELEKTRODOL HORSE. Dzięki niemu uzupełnisz niedobory minerałów, takich jak wapń, sód, potas i magnez, które są konieczne do funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Preparat ten zapewni utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów, ograniczy ubytek masy ciała i podniesie ogólną sprawność organizmu.
Oczywiście, należy pamiętać także o regularnych konsultacjach z lekarzem weterynarii, który skontroluje czy Twój koń rośnie prawidłowo. Rozwój i funkcjonowanie mięśni u młodego konia wiąże się z wieloma czynnikami: od właściwie rozplanowanego treningu (z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji zwierzęcia), przez zbilansowaną dietę, po suplementację niezbędnymi substancjami odżywczymi. Zapewnienie tych elementów pomoże w osiągnięciu wyznaczonych celów.