Cieplejsze dni i piękna pogoda sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Coraz więcej czasu spędzamy ze swoimi końmi. Nadchodzące lato wymaga jednak odpowiedniego przygotowania zwierząt. Jak zadbać o swojego konia, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta? Czy powinniśmy zmienić dotychczasowy sposób pielęgnacji? Czy dieta zwierząt musi być zmodyfikowana latem? Jak możemy uchronić swoich podopiecznych przed niebezpiecznym działaniem promieni słonecznych? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Przygotowanie konia do upałów
Gdy na dworze temperatura staje się coraz wyższa, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie zwierząt. Utrata wody, a wraz z nią niezbędnych elektrolitów, może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia konia. W obliczu nadchodzącego lata powinniśmy zwiększać stopniowo podaż wody. Najlepiej gdy jej temperatura wynosi od 8oC do 15oC, dlatego powinno się ją często wymieniać, aby nie była nagrzana. Należy pamiętać, że pijąc wodę koń może przyjąć jedynie ograniczoną ilość elektrolitów. Dzięki rozpuszczalnemu w wodzie preparatowi Elektrodol Horse skutecznie wyrównamy i utrzymamy właściwy poziom elektrolitów. Dodatkowo dostarczymy dawkę łatwo przyswajalnej energii oraz niezbędną w okresie letnim witaminę C. Niestety nie da się nawodnić konia „na zapas”, dlatego, gdy tylko temperatura powietrza wzrasta, na bieżąco pilnujmy, aby nasze zwierzęta przyjmowały więcej płynów.
Ochrona przed słońcem
Większość koni dobrze funkcjonuje podczas upałów, pod warunkiem, że zapewnimy im zacienione miejsce do odpoczynku. Nie możemy dopuścić do oparzeń słonecznych, dlatego warto zawczasu pomyśleć o ochronie skóry naszych zwierząt. Możemy nanosić kremy i balsamy z filtrem UV na szczególnie wrażliwe miejsca na ciele, takie jak okolice oczu i nozdrza. Musimy o to zadbać, zwłaszcza jeśli jesteśmy opiekunami koni o jasnym umaszczeniu, których skóra jest w większym stopniu narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Dobrym wyjściem jest także stosowanie derek odbijających światło słoneczne. Zazwyczaj wykonane są one z lekkich przewiewnych tkanin, które równocześnie pomagają w pozbyciu się owadów, szczególnie dokuczliwych latem.
Dieta konia latem
Zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody to podstawa, jednak należy również zwrócić uwagę na rodzaj pasz, podawanych zwierzętom w upalne dni. Często, gdy na dworze panuje skwar, konie nie mają ochoty na siano, dlatego najbardziej korzystne jest wypasanie ich na pastwiskach. Tam mają nieograniczony dostęp do soczystej zielonki, dzięki której zwiększymy podaż wody oraz błonnika. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy jeszcze przed latem, zwiększać udział włókna w paszach. Uwaga! Do odwodnienia może przyczynić się podawanie zbyt dużej ilości skrobi, pochodzącej ze zbóż. Skrobia wiąże wilgoć, przez co w procesie trawienia, pochłania wodę z organizmu. Latem, aby uzupełnić niedobory w paszach podstawowych, konie powinny mieć stały dostęp do lizawek, takich jak Dollick Horsemix Universal. To wieloskładnikowa mieszanka zaopatrująca organizm w niezbędne witaminy, aminokwasy oraz makro- i mikroelementy, w formie organicznej i nieorganicznej. Wpływa na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu, ogólną kondycję. Poprawia jakość okrywy włosowej i kopyt, wzmacnia układ szkieletowy. Forma podania stymuluje produkcję śliny, wspomagając prawidłowe trawienie. Proces lizania dostarcza zajęcia, poprawia nastrój i obniża stres.
Rozważne treningi
Niewątpliwie wysiłek fizyczny zwiększa temperaturę ciała, co w połączeniu z upałami może być niebezpieczne. Aby uchronić konia przed przegrzaniem, powinniśmy tak dopasować pory treningów, aby nie narażać zwierząt na przeciążenie. Musimy również zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Preparat Horsemix Muscle skróci czas regeneracji organizmu po treningu oraz ograniczy ubytek masy ciała i zwiększy wytrzymałość konia. Należy włączyć go do diety jeszcze przed wystąpieniem największych upałów. Niestety, jeśli temperatura powietrza przekracza 30oC powinniśmy przełożyć trening, na nieco chłodniejszą porę dnia. Możemy również zamienić intensywne ćwiczenia na spokojniejszy spacer po zacienionym lesie.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie konia do niesprzyjających warunków pogodowych niż leczenie negatywnych skutków upałów. Pamiętajmy, że zwiększona podaż wody latem jest niezbędna do utrzymania zdrowia naszych zwierząt. Powinniśmy nieco zmodyfikować dietę koni w czasie cieplejszych dni, aby uniknąć nadmiernej utraty wody z organizmu. Dopasujmy również pory i intensywność treningów, a z pewnością uda nam się ograniczyć dyskomfort naszych koni podczas upalnych dni.