Mask Group 40@2x

Jak karmić prosięta, gdy stracimy maciorę?

Jak karmić prosięta, gdy stracimy maciorę?

Hodowla świń wiąże się z ryzykiem wystąpienia sytuacji, w której nowonarodzone prosięta nie będą miały możliwości pobierania pokarmu od swojej matki. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale najczęściej mamy do czynienia z upadkiem lochy w czasie trudnego porodu. Może pojawić się również poporodowy problem zdrowotny, taki jak zapalenie listwy mlecznej, bądź zapalenie macicy, przez co locha nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie podjęcie żywienia zastępczego. W jaki sposób przygotować się do tak trudnego zadania? Jakie preparaty mlekozastępcze będą najlepsze dla prosiąt?

Brak lochy karmiącej

Karmienie osieroconych prosiąt to bez wątpienia kłopotliwe wyzwanie dla hodowcy. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem po upadku lochy będzie próba dostawienia nowonarodzonego miotu do innej matki karmiącej. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość – możemy w danym momencie nie dysponować lochą, która oprosiła się w podobnym czasie, matka zastępcza może nie zaakceptować obcych prosiąt lub nie będzie produkowała wystarczającej ilości mleka, aby wykarmić własny oraz dostawiony miot. Jeśli więc nie możemy skorzystać z takiego wyjścia, konieczne będzie jak najszybsze wdrożenie żywienia przy pomocy preparatów mlekozastępczych.

Częstotliwość posiłków

Z przeprowadzonych badań wynika, że w optymalnych warunkach przez pierwsze tygodnie życia prosięta przyjmują pokarm od swojej matki mniej więcej co godzinę. Tak częste spożywanie mleka wynika z niewielkiej objętości żołądków młodych zwierząt, które są w stanie pomieścić jedynie małą dawkę pokarmu. Przemiana materii u osesków przebiega w błyskawicznym tempie, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której prosięta zbyt długo będą odczuwały głód. Musimy mieć to na uwadze podczas wdrażania żywienia zastępczego. Powinniśmy podawać pokarm  z dużą częstotliwością, najrzadziej co 3-4 godziny. Możemy stopniowo wydłużać czas między karmieniami i zredukować ich ilość do 4 lub maksymalnie 6 posiłków na dobę.

Czym karmić nowonarodzone prosięta?

Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które mogą być podawane młodym prosiętom już od pierwszych dni życia. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość surowców, użytych w procesie produkcji. Bardzo ważnym elementem tych specjalistycznych produktów są komponenty pochodzenia mlecznego, które pod względem składu są jak najbardziej zbliżone do naturalnego pokarmu matki. Musimy mieć pewność, że podajemy preparaty spełniające restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które zagwarantują odchowanie zdrowych i silnych miotów. Taką gwarancję daje Dolmilk MDP, składający się z homogenizowanego koncentratu tłuszczowo-serwatkowego, serwatki w proszku, a także ze skoncentrowanego białka sojowego oraz olejów roślinnych, bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Otoczkowany maślan sodu, zawarty w Dolmilk MDP, poprzez podobieństwo do naturalnego pokarmu matki,  podnosi smakowitość i sprawia, że preparat jest chętniej i szybciej pobierany przez prosięta, a przy tym wpływa na prawidłowe funkcjonowanie rozwijającego się układu pokarmowego. Preparat można stosować zarówno podczas dokarmiania przy niewystarczającej ilości mleka produkowanego przez lochę, jak i w przypadku całkowitego braku pokarmu matki. Na uwagę zasługuje również energetyczna mieszanka uzupełniająca Dolfat, stworzona specjalnie dla prosiąt ssących. Szczególnie sprawdzi się w przypadku licznych, bądź nierównych miotów. Zawarte w niej produkty pochodzenia mlecznego oraz suszone drożdże i enzymy trawienne wpłyną na zdrowotność prosiąt, przez co zagwarantują wysokie przyrosty. Im szybciej prosięta zaczną pobierać pełnowartościowe pasze, tym lepiej. Dlatego już na wczesnym etapie rozwoju należy rozpocząć trening enzymatyczny, polegający na wprowadzeniu mieszanek, które pobudzą układ pokarmowy do właściwego funkcjonowania. Mieszanka Dollact Energia +, przeznaczona do wytwarzania prestarterów, dostarczy prosiętom wysoką dawkę energii, przyspieszy procesy metaboliczne, a także, dzięki zawartości cynku, zadziała przeciwbiegunkowo. Aby dowiedzieć się więcej na temat żywienia prosiąt w okresie okołoodsadzeniowym, sięgnij do naszego poprzedniego artykułu, w którym omówiliśmy wszystkie zagrożenia, jakie mogą wystąpić na tym trudnym etapie odchowu świń.

Skuteczność preparatów mlekozastępczych

Jak już wiesz, brak mleka matki lub zbyt mała jego ilość nie musi oznaczać utraty prosiąt. Do dyspozycji hodowcy są różnego rodzaju zamienniki naturalnego pokarmu, co powoduje, że młode mają szansę na właściwe odchowanie. Od samego urodzenia należy stosować najwyższej jakości produkty, które dostarczą zwierzętom odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych, gwarantujących harmonijny rozwój.