Mask Group 40@2x

Jak karmić alpaki – wszystko o żywieniu alpak

Jak karmić alpaki – wszystko o żywieniu alpak

Jak karmić alpaki

Czy wiedziałeś, że alpaki to zwierzęta, które nie okazują bólu czy choroby? Ich dobra kondycja jest uzależniona przede wszystkim od czujności swoich opiekunów. Co jedzą alpaki? Czym można je karmić i czy coś może im zaszkodzić? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Pochodzenie alpak a ich dieta

Alpaki to udomowione wersje dzikich wikunii, które zostały oswojone około 6000–7000 lat temu w Peru. Ich naturalnym środowiskiem są amerykańskie Andy. Ze względu na warunki, jakie panują na tych górskich terenach (niemal wyłącznie roślinność pustynna), zwierzęta te są dobrze przystosowane do pożywienia ubogiego w składniki pokarmowe. Co ciekawe, żywienie alpak, niezależnie od tego, czy pochodzą z Chile, czy mieszkają w Polsce, podlega podobnym zasadom. Co to oznacza w praktyce?

Jakość diety ważna dla zdrowia

Prawidłowe żywienie alpak ma istotny wpływ na ich zdrowie i kondycję fizyczną. Często wśród amatorów tego gatunku, a czasem nawet w gronie niektórych zootechników panuje błędna opinia, że alpaki są niewymagające i mało jedzą. Okazuje się jednak, że ich układ pokarmowy jest dość wrażliwy i należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. Co jedzą alpaki?

Po pierwsze – siano i pastwisko

Podstawą diety alpak jest siano, które wraz z trawą pastwiskową stanowi bazę odpowiednio zbilansowanej diety. Jak już wspomnieliśmy, alpaki są przyzwyczajone do pokarmów o niskiej kaloryczności, jednak siano, które otrzymują, musi być odpowiedniej jakości – nie może być spleśniałe czy stęchłe i powinno charakteryzować się dobrą zawartością składników odżywczych. Niemniej ważny jest również stały dostęp do świeżej, czystej wody. Alpaka zjada około 1 kilograma siana dziennie. W chłodniejszych miesiącach lub w okresie wysokiej ciąży czy karmienia zwierzęta potrzebują większej ilości pożywienia. W czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię i białko warto podawać zwierzętom siano z lucerny bogatsze o te składniki pokarmowe.

Pasza dla alpak

Co jedzą alpaki oprócz trawy i siana? Warto dostarczyć zwierzętom większą ilość składników odżywczych poprzez uzupełniające mieszanki paszowe jak Dolmix Alpaka. Jej właściwie dobrane składniki, wpływają korzystnie na zdrowie i kondycję zwierząt, wpływając korzystnie na ich rozwój i funkcjonowanie organizmu, a także wygląd. Dolmix Alpaka zawiera najwyższej jakości witaminy i składniki mineralne, łatwo przyswajalne w przewodzie pokarmowym alpak. Zastosowanie w mieszance form chelatowych pozwala osiągnąć najwyższy stopień wchłaniania mikroelementów takich jak cynk, mangan, miedź. Dolmix Alpaka poprawia jakość okrywy włosowej, zwiększa odporność i witalność oraz wpływa korzystnie na układ rozrodczy. Odpowiednio zbilansowane składniki mieszanki pomagają utrzymać zwierzęta w idealnej kondycji i przyczyniają się do budowania mocnego i zdrowego układu kostnego.

Słodkie dodatki

Dieta alpak może być urozmaicana o tak zwane słodkie dodatki, jak marchewka czy wysłodki buraczane. Zawarte w marchwi witaminy i beta karoten są doskonałym uzupełnieniem jadłospisu alpak szczególnie zimą, kiedy zwierzęta nie mają możliwości wyjścia na łąkę. Aby uniknąć ryzyka zadławienia, należy podawać ją w formie tartej. Z kolei wysłodki buraczane to doskonałe źródło energii. Trzeba jednak serwować je w rozsądnych porcjach, dostosowanych do wagi alpaki.

Waga wyznacznikiem zdrowia

Jak ocenić, czy żywienie jest prawidłowe? Jak ustalić proporcje wszystkich komponentów diety? Najlepszym sposobem jest regularne ważenie zwierząt i szybka reakcja na każde ewentualne odchylenie od normy. Przeciętna samica alpaki waży około 60 kg. Warto także regularnie dotykać kręgosłupa, aby ocenić, czy zwierzę nie chudnie. Szczególną uwagę należy poświęcić samicom ciężarnym i karmiącym. Młoda alpaka powinna spożywać mleko w ilości 15% całkowitej masy swojego ciała, dlatego też matka musi odpowiednio więcej jeść, aby zachować zdrowie swoje i malucha.

Czego nie mogą jeść alpaki

Są również takie rośliny, których alpaki bezwzględnie nie powinny jeść. Do niebezpiecznych roślin, które zjedzone przez alpakę, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, należą między innymi cisy, oleandry, azalie, lilie, konwalie czy rododendrony. Należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma ich na terenie przeznaczonym na wybieg dla zwierząt.