Mask Group 40@2x

Jak dobrze przygotować lochy do porodu?

Jak dobrze przygotować lochy do porodu?

lochy do porodu

Odpowiednio wczesne i przede wszystkim prawidłowe przygotowanie lochy do porodu jest bardzo istotne. Zadbanie o wszystkie ważne aspekty pozwala znacząco ograniczyć śmiertelność młodych — zarówno tuż po porodzie, jak i w późniejszych dniach życia. W poniższym artykule przygotowaliśmy i zestawiliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dobrego przygotowania loch do porodu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o czym nie wolno zapominać. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego dobre przygotowanie lochy do porodu jest bardzo ważne?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby locha mogła jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, a przy tym jej płodność była na wysokim poziomie – a wiemy, że na pewno tak jest – musisz pamiętać, jak ważne jest zapewnienie jej właściwej opieki. Mowa zarówno o opiece na co dzień, jak i o samym przygotowaniu do porodu. Niezadbana locha, która będzie się stresować i nie będzie spokojna, może nie tylko przez przypadek przygnieść i zabić swoje prosięta, ale i produkować o wiele mniej mleka dla młodych. Warto pamiętać także o tym, że prosięta niezadbanej lochy mogą urodzić się o wiele lżejsze i słabsze, a co za tym idzie, narażone na szybką śmierć. Te wszystkie aspekty sprawiają, że o lochę należy szczególnie dbać zarówno tuż przed porodem, jak i przez cały okres ciąży.

Od czego zacząć przygotowanie lochy do porodu?

Oprócz zapewnienia losze spokojnego czasu ciąży i porodu, bardzo ważne jest zagwarantowanie jej również odpowiedniej ilości miejsca i pożywienia. Locha nie może być ani niedożywiona, ani tym bardziej karmiona nieodpowiednimi składnikami. Z jednej strony lochy muszą mieć odpowiednio dużo energii, z drugiej należy skutecznie uchronić je przed zaparciami, które przed porodem pojawiają się bardzo często. Odpowiedni poziom energii jest istotny przede wszystkim ze względu na to, że locha, która ma więcej siły, z pewnością szybciej i łatwiej urodzi młode, a do tego szybciej wróci do formy. Odpowiednie karmienie przed porodem gwarantuje również zwiększenie produkcji i samej jakości siary, którą będą pobierać młode.

Dobrze wyposażone kojce porodowe dla macior

Przygotowanie lochy do porodu obejmuje również stworzenie właściwej i dopasowanej do potrzeb zwierzęcia porodówki. Kojce porodowe dla macior muszą spełniać wszystkie obowiązkowe przepisy uwzględnione w rozporządzeniu MRiRW z 15 lutego 2010 r. Można tam znaleźć informacje dotyczące właśnie chowu loch i samych prosiąt.

Kojce dla macior muszą być ograniczone i wybudowane w taki sposób, aby łatwo było móc zachować w nich wysoki poziom higieny. Najwygodniej jest podzielić taki kojec na dwa sektory. Wtedy jeden z nich będzie przeznaczony dla lochy, a drugi dla jej małych prosiąt. Warunki w obu częściach powinny się różnić, ponieważ młode muszą przebywać w o wiele wyższej temperaturze niż matka. Jeżeli chodzi o lochę optymalna temperatura to około 19–21°C i nie należy jej ani zaniżać, ani tym bardziej zawyżać. Maluchy tuż po urodzeniu potrzebują z kolei aż 31–33°C.

Locha musi mieć zapewniony stały dostęp do młodych, niemniej jednak kojec musi być podzielony w taki sposób, aby prosięta były dobrze zabezpieczone przed ewentualnym przygnieceniem. Bardzo ważne jest również samo podłoże. Najlepiej tutaj postawić na system ściółkowy, który pozwala losze na zbudowanie gniazda. Poleca się także wykorzystywanie rusztów, dzięki którym możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie małych prosiąt od odchodów, które mogłyby je zakazić.

Organizacja porodówki dla loch – o czym jeszcze pamiętać?

Lochy przebywające w kojcu muszą być w razie konieczności odpowiednio wyczyszczone, a także poddane właściwym zabiegom, które mają na celu wyeliminowanie zagrażających pasożytów. Bardzo ważna jest także sama podłoga w kojcu, która musi być sucha i bezpieczna dla zwierząt. Polecamy wykorzystanie słomy, która działa korzystnie na lochy.

Dobre przygotowanie zarówno kojca, jak i samej lochy pozwoli, aby poród był szybszy i sprawniejszy. Wpłynie także korzystnie na regenerację lochy po porodzie i zagwarantuje małym prosiętom bezpieczeństwo. Skorzystaj z naszych porad i zadbaj o stworzenie właściwej porodówki dla loch.