Mask Group 40@2x

Jak dbać o krowy w trakcie upałów?

Jak dbać o krowy w trakcie upałów?

Nie ulega wątpliwości, że upały dokuczają nie tylko ludziom, ale również zwierzętom domowym i hodowlanym. Latem warto pamiętać o krowach mlecznych,
u których w czasie wysokich temperatur może dojść do stresu cieplnego, objawiającego się m. in. spowolnieniem metabolizmu. Przekłada się to bezpośrednio na spadek wyników produkcji.

Bardzo wielu hodowców zadaje sobie pytanie: jak właściwie przygotować krowy do upałów? Czy należy zmodyfikować sposób żywienia, gdy wzrasta temperatura otoczenia? Warto trzymać się kilku zasad, które sprawią, że zwierzęta będą mogły optymalnie funkcjonować, pomimo gorącego lata.

Zadbaj o właściwe nawodnienie

Podstawą jest zapewnienie krowom swobodnego dostępu do wody.
W czasie upałów zwierzęta muszą być regularnie pojone. U bydła standardowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 40 litrów na dobę. Gdy temperatura powietrza wzrasta, z pewnością zauważamy większe spożycie płynów u naszych krów. Ilość pobieranej wody może zwiększyć się trzykrotnie, co oznacza, że jedna krowa może wypić nawet 120 – 130 litrów wody w ciągu 24 godzin. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że aby wytworzyć 1 litr mleka, (które składa się w około 87% z wody) krowa potrzebuje dostarczyć do organizmu około 3 litrów płynów. Jeśli zależy nam na utrzymaniu produkcji mleka na stałym poziomie, powinniśmy zapewnić naszym zwierzętom nieograniczony dostęp do wody. Pamiętajmy o cielętach, które szczególnie narażone są na odwodnienie. Zastosujmy Elektrodol C, który zmniejsza ryzyko nadmiernej utraty wody, wzmacnia i regeneruje organizm oraz skutecznie utrzymuje właściwy poziom elektrolitów. Preparat ten zawiera również łatwo przyswajalną glukozę, która dostarcza dawkę energii oraz niezbędną
w okresie wzrostu witaminę C.

Faktem jest, że w czasie upałów krowy mają słabszy apetyt. W ciągu dnia jedzą zdecydowanie mniej, a wszelkie zaległości nadrabiają późnym wieczorem, gdy temperatura otoczenia spada. Musimy mieć to na uwadze i dawkować pasze w taki sposób, by w ciągu dnia zaspokajać tylko bieżący głód. Dopiero wieczorem należy podać zwiększoną porcję jedzenia. Przestrzegając tę zasadę unikniemy marnowania niepobranej paszy oraz zapewnimy krowom pory żywienia dostosowane do ich rytmu dobowego. Stosujmy mieszanki ograniczające ujemny wpływ upałów na zdrowie i produkcyjność bydła, takie jak Dolmix BM Lato, która uzupełnia m.in. niedobory potasu i sodu, przez co zapobiega stresowi cieplnemu. To pozwala na utrzymanie wysokiej wydajności, zwiększenie pobrania paszy, zapobiega odwodnieniu oraz wpływa korzystnie na komfort zwierząt.

Podczas upałów wzrasta nie tylko temperatura ciała zwierzęcia, ale również temperatura treści żwacza, co powoduje utrudnione pobieranie paszy i efektywne wykorzystywanie składników pokarmowych. Upały oddziałujące na krowę mogą doprowadzić nawet do obumarcia mikroflory żwacza, co znacznie upośledza proces trawienia. Trzeba więc podjąć odpowiednie kroki, aby uchronić krowy przed stresem cieplnym, np. podając Dolbuf PRO, który ogranicza wahania pH treści żwacza. Preparat ten został wzbogacony żywymi kulturami drożdży oraz propionianem wapnia, który wpływa na zwiększenie rezerwy glikogenu w wątrobie oraz poziomu glukozy we krwi. Zawarte w nim algi i kwaśny węglan sodu mają działanie buforujące, przez co stwarzają korzystne warunki do rozwoju pożądanej mikroflory oraz przyczyniają się do utrzymania w żwaczu prawidłowych proporcji kwasów.

Zapobiegaj sortowaniu pasz i wybierz godziny wypasania

W czasie upałów krowy mogą zacząć wybiórczo pobierać elementy składowe dawki pokarmowej. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko kwasicy. Można jednak temu zapobiec. Dobrym rozwiązaniem będzie polewanie pasz wodą, co ujednolici ich konsystencję. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dostarczamy naszym zwierzętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niedoborom pokarmowym zapobiegniemy również podając lizawkę Dollick BM Lato. Wspomaga ona funkcjonowanie krów podczas upałów oraz wpływa korzystnie na komfort zwierząt, co minimalizuje ryzyko wystąpienia stresu cieplnego. Lizawka Dollick BM lato, dzięki wygodnym opakowaniom może być stosowana w oborze i na pastwiskach.

Latem krowy powinny jak najmniej czasu spędzać na otwartej, niezacienionej przestrzeni. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby we właściwy sposób dobrać pory wypasania zwierząt. Podczas upałów powinniśmy wypuszczać krowy w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu ochronimy je przed negatywnym działaniem słońca oraz zmniejszymy ryzyko przegrzania. Nad stołami paszowymi, znajdującymi się na zewnątrz obory, obowiązkowo zamontujmy daszki, które dają cień. Warto również wietrzyć pomieszczenia inwentarskie. Jeśli mamy taką możliwość, zastosujmy system wentylacji, który zapewni wymianę powietrza. Pamiętajmy, że temperatura w miejscu przebywania krów nie powinna przekraczać 25oC. Osuszmy powierzchnie użytkowe przy pomocy preparatu Diatofos B, który dzięki substancjom resorbującym wilgoć i amoniak, redukuje toksyny, tworząc zdrowe środowisko dla bytowania zwierząt. Ta kompozycja składników wspomaga również zwalczanie szkodników zewnętrznych i pasożytów wewnętrznych, poprzez naturalną i bezpieczną dla środowiska eliminację jaj i larw much oraz innych owadów.

Zadbaj o właściwą jakość pokarmu

W czasie upałów warto stosować dodatki paszowe ułatwiające proces trawienia, takie jak Dolsorb BM. Ta mieszanka uzupełniająca zawiera mannooligosacharydy (MOS) i beta glukany, które wiążą mykotoksyny oraz wzmagają działanie naturalnych mechanizmów obronnych. Należy również zadbać o jakość podawanego siana. Jego cząstki powinny mieć długość nie większą niż ok.7 centymetrów. W ten sposób pomożemy krowom strawić paszę, a tym samym uchronimy je przed kwasicą, spowodowaną zaleganiem treści żołądkowej.

Nie ulega wątpliwości, że podczas upałów ryzyko zepsucia się paszy jest bardzo duże. Warto więc stosować specjalne preparaty, które utrzymają wysoką jakość kiszonek, takie jak Dolsil Hot. Dzięki niemu ustabilizujemy tlenowo pasze objętościowe oraz zapobiegniemy wtórnej fermentacji i zagrzewaniu się pożywienia. Zawartość kwasu propionowego ogranicza powstawanie etanolu, chroni wątrobę i minimalizuje straty składników pokarmowych. Wykazuje również wyraźne działanie antymikrobiologiczne i zabezpiecza paszę przed powstawaniem mikotoksyn. Dzięki Dolsil Hot poprawimy nie tylko walory smakowe pokarmu, ale również uchronimy nasze krowy przed kontaktem z patogenami, takimi jak grzyby czy pleśnie.

W miesiącach letnich, gdy znacząco wzrasta temperatura otoczenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan nawodnienia i odżywienia naszych krów. Musimy zadbać o wentylację pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta oraz zminimalizować ich czas przebywania na niezacienionej przestrzeni. Pamiętajmy odpowiednich warunkach przechowywania pasz.