Mask Group 40@2x

Dieta lochy karmiącej – jak zapobiec niedoborom?

Dieta lochy karmiącej – jak zapobiec niedoborom?

Jak wszyscy wiemy, ciąża i poród stanową ogromny wysiłek dla organizmu. Laktacja również jest dużym wydatkiem energetycznym, a więc wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Odpowiednie żywienie lochy karmiącej ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu laktacji, a następnie dobrej kondycji maciory już po odsadzeniu prosiąt. Jeśli w Twoim gospodarstwie niedawno przyszły na świat prosięta, w poniższym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki na co zwrócić uwagę podczas układania diety dla lochy.

Najważniejsze aspekty żywienia lochy karmiącej

Żywienie odpowiednie pod względem dawki i składu ma znaczenie nie tylko dla zdrowia maciory, ale też odchowywanych przez nią prosiąt. Zapotrzebowanie pokarmowe zależy w dużym stopniu od ilości karmionych młodych. W czasie laktacji bardzo ważne jest aby locha nie utraciła zbyt dużo masy ciała. Nie powinna stracić powyżej 10%. Pomoże w tym na pewno mieszanka paszowa uzupełniająca Dolmix ML extra, dla loch o szczególnie wysokim potencjale produkcyjnym. Zawiera probiotyk oraz L-karnitynę, która pomaga utrzymać dobrą kondycję rozpłodową lochy. Zapobiega nadmiernemu otłuszczaniu podczas ciąży, z kolei w czasie w czasie karmienia chroni przed zbyt dużą utratą masy ciała. Dodatkowo Dolmix ML extra zawiera w składzie kompleks witamin oraz makro- i mikroelementy w postaciach nieorganicznych i chelatów aminokwasowych, fitazę, a także aminokwasy. Dodatek smakowo-zapachowy zachęci do spożywania paszy. Ma to duże znaczenie, ponieważ należy zadbać o większe pobranie paszy przez lochę karmiącą. W zależności od indywidualnych zapotrzebowań żywieniowych naszych zwierząt możemy wybrać także Dolmix ML super o podobnym składzie, ale nie zawierający probiotyku i L-karnityny.

Szczególną uwagę należy poświęcić maciorom z licznymi miotami. W większości dominują u nich procesy kataboliczne, polegające na rozkładzie zgromadzonych związków odżywczych. Organizm zaczyna wykorzystywać substancje zapasowe, co powoduje pogorszenie się kondycji lochy. Świadomy hodowca musi zbilansować skład mieszanki pełnoporcjowej pod kątem zawartości energii, białka i aminokwasów.

Skład mieszanki paszowej

Mieszanka paszowa dla loch w okresie laktacji ma większą wartość energetyczną niż ta przeznaczona na czas ciąży. Nie obejdzie się bez włókna, które powinno stanowić ok. 10% paszy. Trzeba pamiętać również o smakowitości mieszanki, ponieważ zaraz po porodzie lochy często nie są chętne do jedzenia. Brak apetytu może powodować także wysoka temperatura w pomieszczeniu. Do dawki pokarmowej warto dodać ziarno kukurydzy, które posiada wysoką kaloryczność i zwiększa produkcję mleka. Cennym dodatkiem do paszy, który powinniśmy stosować w celu poprawy laktacji jest Dolmix ML extra 4%. Zawiera białka o bardzo dobrej przyswajalności; naturalnie fermentowane surowce białkowe o wysokiej wartości biologicznej, żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, prawidłowo zbilansowane związki mineralne, witaminy, aminokwasy egzogenne i enzymy. Dzięki zastosowaniu preparatu zwiększy się produkcja mleka, ale jednocześnie utrata tkanki tłuszczowej lochy będzie mniejsza. Dolmix ML extra 4% przyspiesza wystąpienie rui, a dodatkowo zwiększa odporność, poprawia pracę przewodu pokarmowego i pomaga utrzymać maciorę w dobrej kondycji. Wpływa na zwiększenie produkcji siary wysokiej jakości. W czasie laktacji 70% energii pobranej przez lochę jest zużywane na produkcję mleka. Wątroba zużywa wtedy więcej tlenu, a cały ten okres jest niezwykle wymagający pod względem metabolizmu. Z tego powodu również warto dodawać do paszy Dolmix ML extra 4%, który niweluje zaburzenia metaboliczne, takie jak zaleganie poporodowe, będące wynikiem czy mastitis. Dla loch luźnych polecamy zwłaszcza Dolmix ML zawierający pełen zestaw witamin, makro- i mikroelementy w postaciach nieorganicznych i chelatów aminokwasowych, probiotyki, fitazę, aminokwasy, a także dodatek smakowo-zapachowy.

Jak zwiększyć pobranie paszy?

Zbyt niskie pobranie paszy przez lochy karmiące może wywołać szereg problemów zarówno wśród nich samych, jak i w stadzie. Należą do nich:

  • utrata masy ciała,
  • pogorszenie płodności i mleczności,
  • większa liczba loch powtarzających ruję,
  • więcej martwych urodzeń,
  • mniejsza liczba prosiąt odsadzonych od lochy w ciągu roku,
  • upadki prosiąt ssących,
  • wysoki wskaźnik remontu stada.

Kondycja lochy karmiącej w dużej mierze zależy od stopnia pobrania paszy. Bardzo ważne jest zatem zadbanie o apetyt zwierzęcia, np. poprzez utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu inwentarskim, wystarczającą ilość karmideł i poideł, zapobieganie stresowi, utrzymanie higieny, dostępność paszy oraz wody. W zbilansowaniu dawki pokarmowej, podwyższeniu smakowitości, zapachu i strawności paszy z pewnością pomogą mieszanki paszowe uzupełniające Dolmix ML extra, Dolmix ML 4%, Dolmix ML i Dolmix ML super.